15 grudnia 2023

Ważne zmiany w prawie, które weszły w życie w 2023 roku

Rok 2023 przyniósł ze sobą szereg istotnych zmian w polskim systemie prawodawczym, dotykając zarówno sferę podatkową, prawa karnego, prawa pracy, jak i regulacje dotyczące ochrony konsumentów. W tym artykule przedstawimy najważniejsze z tych zmian, które mogą mieć znaczący wpływ zarówno na życie codzienne obywateli, jak i na działalność przedsiębiorców.

 

Zmiany w prawie podatkowym

 

 1. Pakiet Slim VAT 3: Wprowadzono podwyższenie limitu wartości sprzedaży do 2 mln euro dla statusu małego podatnika. Zmieniono zasady wydawania i modyfikacji wiążącej informacji stawowej, jak również zasady wykazywania podatku VAT przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów.
 2. Zniesienie wymogu faktury: Ułatwiono procedury dla podatników VAT poprzez zniesienie wymogu posiadania faktury przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów.
 3. Liberalizacja zwrotu VAT: Uproszczono zasady szybszego zwrotu VAT dla transakcji bezgotówkowych.
 4. Modyfikacja sankcji VAT: Zaktualizowano przepisy dotyczące sankcji VAT.
 5. Konsekwencje Polskiego Ładu: Wprowadzono zmiany w opodatkowaniu, w tym przywrócenie 23% VAT na gaz, paliwo, ciepło i prąd.
 6. Elastyczność opodatkowania dla przedsiębiorców: Umożliwiono zmianę formy opodatkowania w trakcie roku.
 7. Zmiany w PIT-28: Wydłużono czas na złożenie tego zeznania podatkowego.

 

Reforma prawa karnego

 

 1. Elastyczne kary: Wprowadzono możliwość wymierzania kar do 30 lat pozbawienia wolności oraz dożywotniego pozbawienia wolności.
 2. Dożywocie bez warunkowego zwolnienia: Zgodnie z praktyką w USA, wprowadzono kary dożywotniego pozbawienia wolności bez możliwości warunkowego zwolnienia.
 3. Zaostrzenie kar: Zaostrzono kary za przestępstwa seksualne, zwiększono kary za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, a także wprowadzono nowe typy przestępstw.
 4. Konfiskata samochodu: Nietrzeźwi kierowcy z ponad 1,5 promila alkoholu we krwi tracą prawo do pojazdu.

 

Zmiany w prawie pracy

 

 1. Praca zdalna: Zmieniono przepisy dotyczące pracy zdalnej, które znalazły się w Kodeksie pracy.
 2. Wzrost wynagrodzenia minimalnego: Zwiększono wynagrodzenie minimalne oraz dokonano zmian w składkach na ubezpieczenie społeczne.

 

Dyrektywa Omnibus

 

 1. Zmiany w prawie konsumenckim: Wprowadzono nowe obowiązki dla przedsiębiorców, dotyczące sprzedaży internetowej i stacjonarnej. Zmieniono również przepisy dotyczące rękojmi za wady fizyczne rzeczy.

 

Te i wiele innych zmian w prawie polskim w 2023 roku mogą wpływać na różne aspekty naszego życia i działalności gospodarczej. Zrozumienie i dostosowanie się do tych przepisów jest kluczowe zarówno dla obywateli, jak i przedsiębiorców. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, nie korzystasz z fachowej obsługi prawnej, to warto rozważyć zwrócenie się do kancelarìi adwokackiej z zapytaniem o warunki takiej obsługi. Kancelaria Adwokacka Maciej Kobic zaprasza do kontaktu

 

Linkedin

Facebook

Copyright 2023 © All Right Reserved by Kancelaria Adwokacka M. Kobic