Widzisz na owocach tą naklejkę? Nie kupuj ich, bez względu na cenę

Widzisz na owocach tą naklejkę? Nie kupuj ich, bez względu na cenę!

Z pewnościa zauważyliście na wielu owocach i warzywach małe naklejki z kilkucyfrowym kodem. Wiedząc, co oznacza, będziecie w stanie uchronić się przed niezdrowymi dla Waszego zdrowia produktami.

Na tych niewielkich naklejkach znajduje się kod PLU. Zawiera informację o tym, w jaki sposób dany owoc lub warzywo zostało wyprodukowane: czy warzywa i owoce są organiczne, genetycznie modyfikowane i czy w produkcji używano środków chemicznych, pestycydów, konserwantów lub środków grzybobójczych.banana-5734_1280

Źródło: Pixabay

Oto, co oznaczają informacje zawarte w kodzie PLU:

– jeśli kod na naklejce składa sie z pięciu cyfr, a na początku jest 9, oznacza to, że owoc został wyprodukowany według standartów organicznej chodowli (USDA). Takie oznaczenie mogą zawierać tylko w 100% organiczne produkty.

– kod składający sie z 4 cyfr z początkową cyfrą 3 lub 4, mówi nam, że do uprawy wykorzystywano pestycydy. Dodatkowo, takie oznaczenie odnosi się do produktów uprawianych w sposób konwencjonalny.

– w przypadku, kiedy naklejka zawiera kod pięciocyfrowy z 3 na poczatku, oznacza to, że owoc lub warzywo były napromieniowane lub poddawane pasteryzacji.

bangkok-1946279_1280

Źródło: Pixabay

– jeśli w pięciocyfrowym kodzie cyfra 8 znajduje się na początku, oznaczenie to odnosi sie do produktów genetycznie modyfikowanych. Niestety nie jest możliwa uprawa organicznych owoców i warzyw przy wykorzystaniu genetycznie modyfikowanych nasion.

– oznaczenie rozpoczynające się od cyfry 6, stosuje się do umytych, pokrojonych warzyw sprzedawanych w marketach.

apples-987078_1280

Źródło: Pixabay

– jesli na owocu lub warzywie, które zamierzacie kupić nie ma żadnej naklejki, powinno to zwrócić Wasza uwagę. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy znacie źródło pochodzenia produktu. Pamiętajcie, że wszystkie importowane owoce i warzywa muszą mić naklejony kod PLU!

Jeśli na produkcie nie ma żadnej naklejki, może to oznaczać, że mamy do czynienia z owocem lub warzywem krajowym.

vegetables-61896_1280

Źródło: Pixabay

Kody PLU nadawane są przez Federation for Produce Standards – międzynarodową organizację monitorującą standardy produkcji. Czuwa ona nad produkcją i sprzedażą owoców na całym świecie. Co więcej, oznaczanie produktów kodem PLU jest znacznym ułatwieniem ich identyfikacji w sklepach i punktach sprzedaży.

Pamiętajcie o tym i dokładnie sprawdzajcie, w jaki sposób wyprodukowane zostały warzywa i owoce, które zamierzacie kupić!

Źródło: dailyhealthkeeper.com

http://www.polubione.pl/lol/50272/widzisz-na-owocach-ta-naklejke-nie-kupuj-ich-bez-wzgledu-na-cene.html

Wyszukiwarka